תפריט
עמוד הבית » מאמרים » היעלמות מטוס מלזיאן 370 עדכון מס’ 1

היעלמות מטוס מלזיאן 370 עדכון מס’ 1

מאת: קברניט מיקי כץ

טיסה MH 370 מלזיאן איירליינס

עדכון מצב מס’ 1
בהמשך למאמר הקודם בנושא –

חקירת תאונות אוויריות מחויבת בחוק והאחריות על החקירה חלה על המדינה אשר בטריטוריה שלה אירעה התאונה. חקר תאונות אוויריות הוא מדע ובמידה ולמדינה מסוימת אין את הידע המקצועי, את הציוד או היכולת לקיים חקירה תקנית אזי נהוג להיעזר בגופים אחרים הקיימים בעולם שזה עיסוקם. ה NTSB  האמריקאי, ה FBI  או ה CAA הבריטי ואחרים הם רק דוגמאות לגופים מקצועיים בתחום.

מה שניכר באירוע מלזיאן 370 הוא שהשלטונות שם לא מינו ועדת חקירה הפועלת באופן שיטתי ושקוף. ההצהרות הניתנות מפעם לפעם ע”י שר התחבורה או מפקד המשטרה או מנכ”ל החברה אינם תחליף לוועדת חקירה. נראה שאינם יוזמים דבר אלא רק מצטטים מידע המתפרסם מחוץ למלזיה: מעקב צילומי הלוויין הסיני הצרפתי והאוסטרלי לא נעשה ביוזמת מאלזיה. במצב זה קיים סיכוי שהשלטונות שם יודעים הרבה יותר מכפי שהם מוכנים להצהיר וככל הנראה מידע רב מוסתר מהציבור מה שמרמז על כך שמשלל האפשרויות הקיימות לאבדן המטוס מזדקרת האפשרות הזו:

סימנים רבים מצביעים על כך שמישהו מיומן מאד בטיסה בכלל ובהטסת מטוס בואינג 777 ביצע פעולות בלתי חוקיות שהביאו להיעלמות המטוס. מי יכול היה לבצע זאת? כל אחד מהנוסעים/ות, כל אחד מאנשי הצוות וכמובן כל אחד מהטייסים שאולי גרמו לדבר מתוך הכרח או תוך כדי שיתוף פעולה כזה או אחר. מי מהטייסים? שניהם יחדיו? בסיוע איש נוסף? קשה לדעת בשלב זה.

בכל מצב של תקלה או פעולת טרור המכריחה את הטייס/ים לבצע פעולות בניגוד לרצונם, יש לטייסים אפשרות להעביר מידע אל מחוץ למטוס והדבר לא קרה מכאן שהאירוע קרה בשליטה של גורם שהיה במטוס וידע בדיוק כיצד מטיסים את המטוס הזה.
איתור הקופסאות השחורות יוכל לשפוך אור על האירוע אולם הדבר כרוך בהוצאה עצומה והשאלה היא אם שלטונות מלזיה יהיו מוכנים להוציא את סכומי העתק לאיתור המטוס חלקיו והקופסאות השחורות. באירוע טיסת אייר פראנס 447 לקח לשלטונות צרפת למעלה משנתיים להחליט לפעול לאיתור הקופסאות השחרות ואלה אותרו כעבור עוד כמה חודשים ע”י חברה שזה תחום עיסוקה. פעילות זו עלתה כ 70 מיליון יורו.

על כל אלה מרחפת השאלה מי הגורם שבבוא העת יצטרך לקחת אחריות על האירוע. מכל האפשרויות הקיימות קיים יסוד להאמין שרבים הסיכויים שכך או אחרת האירוע הוא בתחום אחריותה של מאלזיה.

מאלזיה זו מדינה מתקדמת מאד בעלת 30 מיליון תושבים עם אחת הכלכלות החזקות ביותר במזרח. מדובר ברפובליקה ובראשה עומד מלך. אין מדובר במדינת עולם שלישי לכן באופן תיאורטי יש למלזיה את כל היכולות לחקור את האירוע ברמה מקצועית נאותה. אם הדבר אינו קורה יתכן שיש לכך סיבות אותן נדע מוקדם או מאוחר. מטוסים לא נעלמים סתם כך פתאום בשמים…
קברניט מיקי כץ, סמינר טיסה ללא פחד


תאריך: 23 במרץ 2014

« חזרה למאמרים